Linia bezpośrednia – kancelaria AT LAW omawia dostępne modele wraz z wyjaśnieniem konstrukcji.
Czytelna i zrozumiała prezentacja graficzna, rozbierająca instytucję bezpośredniego przyłączenia jednostek wytwórczych na czynniki pierwsze, w tym graficzne case study zastosowania tej instytucji w modelu biznesowym przeznaczonym dla najemców w halach magazynowych.
Budowa linii bezpośredniej powinna przysłużyć się rozwojowi energetyki rozproszonej oraz stanowić zachętę do inwestowania w nieduże jednostki wytwórcze oparte przede wszystkim na energii odnawialnej, które będą zasilały lokalną infrastrukturę. Powyższe powinno sprzyjać poprawie konkurencyjności podmiotów na rynku, poprzez zapewnienie alternatywnego źródła dostaw energii oraz realnej możliwości obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. Niestety po wielu latach oczekiwania wprowadzono regulację nie pozbawioną wad i niedomówień. W szczególności wyłączenie modelu autokonsumpcji z definicji linii bezpośredniej w opinii kancelarii nie wynika wprost z przepisów, lecz może być z nich jedynie wyinterpretowane. Spotkaliśmy się wielokrotnie z wątpliwościami, czy w danej konfiguracji terytorialno – podmiotowej nawet tzw. realizacje behind the meter (za licznikiem) nie będą traktowane jako linia bezpośrednia, co wiązałoby się z szeregiem dodatkowych obowiązków i dopłat.
Nic nie zastąpi zrozumienia przepisów pozyskanego dzięki ich praktycznej implementacji w konkretnej sprawie, i na rzecz konkretnego klienta. W ramach kompendium Prawa Energetycznego i OZE prezentujemy szczegółowe omówienie znowelizowanych przepisów Prawa energetycznego umożliwiających tego rodzaju przyłączenie źródła wytwórczego do odbiorcy, w tym omawiamy wszystkie dostępne modele, które wprowadziła nowelizacja Ustawy Prawo energetyczne, prezentujemy również zasady postępowania zgłoszenia budowy linii bezpośredniej do Urzędu Regulacji Energetyki. Wprowadzamy jasną klasyfikację modeli omawianej instytucji, dla ułatwienia oznaczonych w tekście prezentacji literami A1, A2, A3, B1, B2 itd. co ułatwia orientację w powiązanych między sobą przepisach.
Warto porównać omawiane rozwiązania z dodatkowymi możliwościami wynikającymi z najnowszych regulacji cable poolingu.
Wszelkie prawa autorskie do niniejszej prezentacji są zastrzeżone. Żadna jej z części nie może być kopiowana, reprodukowana ani udostępniana bez uprzedniej pisemnej zgody właściciela praw – kancelarii AT LAW Łysakowski Zajkowski Radcowie Prawni spółka partnerska. Niniejsza prezentacja nie stanowi opinii prawnej, w szczególności nie może zostać wykorzystana na potrzeby oceny stanu prawnego w konkretnym przypadku stosowania przepisów bez dalszych konsultacji z autorem.
Kancelaria AT LAW Łysakowski Zajkowski Radcowie Prawni Spółka Partnerska
Zadzwoń do nas lub wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą. Staramy się odpowiadać na wszystkie zapytania w ciągu 24 godzin w dni robocze.